Skip to main content

Klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych pw. Królowej Ozdoby Karmelu i Świętego Józefa
w Kielcach

Historia Zakonu

Zakon Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel wywodzi się z Ziemi Świętej. Jego kolebką jest Góra Karmel – miejsce szczególnie związane z biblijną postacią proroka Eliasza, inspiratora pustelniczego i kontemplacyjnego charakteru życia oraz duchowego ojca Zakonu. Jego słowa: „Żarliwością rozpaliłem się o chwałę Pana, Boga Zastępów” (1 Krl 19, 10) stały się hasłem Zakonu, oddającym jego cel.

W XII wieku do pustelników żyjących na Górze Karmel dołączyli rycerze wypraw krzyżowych, tworząc z czasem zorganizowany styl życia zakonnego. Z początku XIII wieku pochodzi Reguła Pierwotna, do dziś kształtująca duchowy ideał Karmelu.

Z powodu prześladowań ze strony muzułmanów pustelnicy byli zmuszeni wyemigrować do Europy, gdzie w dotkliwych trudnościach i doświadczeniach związanych z odnalezieniem się w nowych warunkach, 16 lipca 1251 r. przyszła im z pomocą Matka Boża, główna Patronka Karmelu. W wizji udzielonej ówczesnemu generałowi Zakonu św. Szymonowi Stockowi, ofiarowała Ona dar szkaplerza świętego jako znak swej szczególnej troski i opieki nad Zakonem.

Wadi’ain es-Siah, jedna z dolin Góry Karmel – miejsce zamieszkania eremitów. Ruiny kaplicy

Figura Matki Bożej Szkaplerznej w kaplicy klasztoru Stella Maris na Górze Karmel

Pan skierował do Eliasza słowo: „Wyjdź, aby stanąć na górze wobec Pana”.
Wyszedł i stanął przy wejściu do groty, a oto Pan przechodził.

por. 1 Krl 19,9.11.13

Historia Klasztoru

Sięgając początków powstania naszej wspólnoty na Ziemi Świętego Krzyża, należy cofnąć się do historii Karmelu pw. Świętego Józefa w Wilnie, który istniał od roku 1638 (jako fundacja klasztorów w Krakowie i Lublinie) do czasu jego kasacji przez władzę carską w roku 1865. W 1938 roku podjęta została refundacja wspomnianego klasztoru (przez klasztor wesołowski w Krakowie), w której uczestniczyła fundatorka naszego klasztoru Matka Anzelma od Matki Bożej Bolesnej. Zgromadzenie wileńskie w ramach repatriacji, w roku 1945 powróciło do Krakowa na Wesołą, a następnie zasiliło klasztor Karmelitanek Bosych we Wrocławiu (1946 r.).

Inspiratorem Karmelu w Kielcach był ks. bp. Czesław Kaczmarek, ówczesny Ordynariusz Diecezji Kieleckiej. Podczas swojego pobytu w klasztorze Sióstr Karmelitanek Bosych we Wrocławiu wyraził pragnienie obecności mniszek w swojej diecezji. Matka Anzelma, wraz z grupką sióstr, które tworzyły wspólnotę wileńską, odczytała pragnienie biskupa jako zaproszenie dane im przez Bożą Opatrzność. 14 lipca 1958 roku pięć karmelitanek bosych z Wrocławia (z których trzy brały udział w fundacji Karmelu w Wilnie) przybyły na fundację do Kielc.

Klasztor w Wilnie

Dom przy ul. Ściegiennego w Kielcach

Siostry zamieszkały w małym domku przy ul. Ks. Piotra Ściegiennego. Z uwagi na bliskość uroczystości Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, stała się Ona Patronką tworzącego się klasztoru, któremu nadano dedykację Regina Decor Carmeli (Królowej i Ozdoby Karmelu). Miejscowa ludność i duchowieństwo z radością przyjęli siostry. W ciągu jednej nocy, z pomocą Ojców Karmelitów, urządziły one kaplicę, w której 15 lipca była sprawowana pierwsza Eucharystia. Nazajutrz 16 lipca odbyła się pierwsza uroczystość odpustowa.

Przez wszystkie lata istnienia fundacji na Ziemi Świętokrzyskiej, obok żywej więzi z Najświętszą Dziewicą Maryją, siostry nieodłącznie pielęgnowały głęboką więź ze Świętym Józefem, już od czasów wileńskich doświadczając jego szczególnej obecności, opieki i pomocy. Dlatego wspólnota rozszerzyła dedykację klasztoru o Jego imię.

Kaplica